• Výchovné poradenstvo

        • Vážení rodičia, žiaci,

          oznamujem Vám, že  ma môžete kontaktovať za účelom riešenia Vašich potrieb (žiaci s podpornými opatreniami, prihlášky na vysoké školy, stres z maturitných skúšok a iné problémy osobného charakteru).

          môj kontakt: Mgr. Jarmila Martinčeková, odborný zamestnanec

          mail: jarmilamartincek@gmail.com mobil: 0904 300597

          konzultačné hodiny:

          párny týždeň: utorok 08: 00 hod. – 15: 00 hod.
          nepárny týždeň utorok 08: 00 hod. – 15: 00 hod.

           

          1.Výchovná poradkyňa rodičom žiakov I. ročníkov

          Vážení rodičia,

          určite pri príchode do školy ste rozmýšľali nad tým, ako sa bude v novom prostredí, na novej škole dariť vašej dcére, synovi. Rozptýliť Vaše obavy z neúspešného pôsobenia na škole sa budú snažiť všetci pracovníci školy, hlavne triedni učitelia, ale aj ostatní vyučujúci, v prípade potreby aj výchovný poradca, koordinátor prevencie a iní odborníci z inštitúcií podieľajúcich sa na výchove a vzdelávaní..

          V akých oblastiach vieme pomôcť?

          Výchovný poradca v rámci svojej činnosti pomáha riešiť rôzne problémy žiakov, konzultuje pri voľbe štúdia na VŠ, kariérnom raste, podieľa sa na riešení náročných životných situácií. V spolupráci s triednymi učiteľmi venuje pozornosť poruchám vývinu žiakov, ich zisťovaniu, prevencii a náprave. Výchovný poradca monitoruje v 1. ročníku adaptáciu žiakov a vzdelávacie výsledky. Na našej škole pôsobí aj koordinátorka prevencie, ktorá spolu s vyučujúcimi pomáha rozvíjať také aktivity u žiakov, ktoré by viedli k predchádzaniu možnosti styku s drogami, hracej vášni ale aj neustálemu vysedávaniu za počítačom. Po zmenách, ktoré nastali a nastávajú v našej spoločnosti ( rozdielne sociálne zázemie u žiakov, zaneprázdnenosť rodičov v práci, školská reforma a pod. ) na výchovu Vašich detí , s ktorými ste denne možno kratší čas ako spolužiaci a vyučujúci, vplývajú rôzne okolnosti. Boli by sme radi, ak by ste sa preto s dôverou obracali na školu – triednych učiteľov aj výchovného poradcu v prípade rôznych problémov, ktoré vzniknú pri výchove Vašich detí. Nemožno povedať, že problémy majú iba žiaci, ktorí majú slabší prospech. Mnoho iných problémov je potrebné riešiť aj u vysoko nadaných žiakov, ktorí nemajú problém s učením. Bez vzájomnej komunikácie sa však problémy riešiť nedajú.

           

          Aktuálne údaje, ktoré sa týkajú výchovného poradenstva žiaci aj Vy nájdete na webovej stránke školy, nástenke výchovného poradcu. Ja, ako výchovný poradca sa teším na spoluprácu s Vami a verím, že tak ako iní žiaci, ktorí opustili brány tejto školy, uplatnili sa v živote a radi sa vracajú do školy,( dokonca mnohých deti už študujú na našej škole ), budú v dobrom spomínať na pôsobenie na škole aj Vaše deti .

          Aj v tomto roku naša škola ponúka možnosť študovať aj žiakom s podpornými opatreniami. Práca s týmito žiakmi je náročnejšia, potrebná je spolupráca aj s rodičmi týchto žiakov. Budem rada, ak mňa alebo triedneho učiteľa vyhľadáte, ak viete, alebo máte pocit, že aj váš syn, dcéra by potrebovala pomoc, osobitný prístup pedagógov.

          Vážení rodičia, ste to práve Vy , kto svojou spoluprácou so školou môže predísť problémom svojich detí. Veríme, že spoločnými silami zabezpečíme úspešné štúdium Vašich detí na našej škole.

           

          2. Problematika násilia a agresivity detí a mládeže

          Vážení rodičia, problematika násilia a agresivity detí a mládeže sa oprávnene dostáva do centra spoločenskej pozornosti, stáva sa celospoločenským problémom. V čoraz väčšej miere sa vlna násilia dvíha najmä medzi mládežou na školách a vekovú hranicu posúva stále nižšie. Agresívne správanie detí je ovplyvňované najmä vonkajším prostredím. Prejavuje sa rôznymi znakmi násilia, pri ktorom ide vždy o obmedzovanie slobody druhého. Násilie môže byť spôsobované fyzicky ale aj psychicky. Zvládnuť agresívne správanie je veľmi náročné pre pedagógov, ale aj pre rodičov. Vyžaduje si nielen odborné vedomosti a schopnosti, ale najmä empatiu, vnímavosť postrehnúť problém a odvahu ho priznať a riešiť. Na našej škole sa vykonáva prieskum násilia (šikanovania) v jednotlivých triedach, ale zameriavame sa aj na triedy, v ktorých sa vyskytujú väčšie výchovnovzdelávacie problémy. Do prieskumu sú zainteresovaní triedni učitelia, ktorí spolupracujú s výchovnou poradkyňou, so školským psychológom, koordinátorkou prevencie a s rodičmi na prevencií a eliminácií nežiaducich javov, ktoré sa u žiakov prejavujú. Sú to poruchy správania a to najmä záškoláctvo, šikanovanie, používanie omamných látok, krádeže.

          V prípade podozrenia, že na Vašom dieťati sa vykonáva násilie akoukoľvek formou, je dôležité skontaktovať sa s triednym učiteľom, výchovnou poradkyňou, prípadne s vedením školy, ktorí pomôžu riešiť a eliminovať Vaše problémy.

          Vopred ďakujeme za spoluprácu a tešíme sa na dobré výsledky.


          Výchovná poradkyňa Mgr. Jarmila Martinčeková