• Deň Zeme 2024

• 26.04.2024 13:27
        • Aj naša Zem má svoj sviatok a každoročne si ho pripomíname 22. apríla. Mottom tohtoročného sviatku Dňa Zeme 2024 je: „Zem verzus plasty, ktorým sa poukazuje na škodlivosť plastov a snahou je zvýšiť povedomie o ich negatívnom vplyve na životné prostredie.
        • Tento deň nám pripomína, aká dôležitá je ochrana životného prostredia a jej udržateľnosť. Preto sme sa do jej obnovy a ochrany zapojili v našej škole všetci. Rozhodli sme sa spoločne skrášliť a vyčistiť areál školy. Ráno začalo školským rozhlasovým vysielaním o histórii Dňa Zeme.

V dopoludňajšom čase žiaci, učitelia a nepedagogickí zamestnanci spoločne skrášľovali dvor školy. Vysadili nové kvetinové záhony a staré vyčistili. Vyzbierali odpadky, pohrabali opadané ihličie. Vytvorili motýliu lúku, na ktorú siali zmes lúčnych kvetov.

Niektorí žiaci vyrábali v dielni hmyzí hotel, ďalší žiaci kreslili v triede plagáty, z ktorých sme počas dňa vytvorili nástenku na chodbe školy. Na hodine slovenského jazyka a literatúry žiaci formou blokového vyučovania  analyzovali význam a potrebu plastu a papiera pre človeka. Diskutovali o príčinách a dôsledkoch ich spotreby, navrhovali spôsoby, ako znížiť vlastnú spotrebu plastu a papiera.

Musíme si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi.

„Príroda je ako matka, dáva plným priehrštím a nežiada od teba nič, len porozumenie a lásku. Nielen dnes, ale počas celého roka máte v rukách, ako prispejete k ochrane životného prostredia. Každý krok pre zdravšiu planétu a jej svetlejšiu budúcnosť sa ráta.“

Ďakujem všetkým, ktorí sa na tejto ušľachtilej a zmysluplnej akcii podieľali.

PaedDr. Anežka Líšková Farkašová

školský koordinátor vo výchove a vzdelávaní

pre environmentálnu výchovu