• Profil školy

• Stredná odborná škola dopravy a služieb, Jesenského 1 v Nových Zámkoch má dôležité miesto  vo výchovno-vzdelávacom procese nášho regiónu, v príprave mladej generácie na povolania najmä     v oblasti remesiel. Vďaka dosahovaným výsledkom má v okrese, kraji i v zahraničí dobrú povesť.   Má bohatú, viac ako 130-ročnú históriu.

Základným poslaním školy je príprava žiakov  na kvalifikovaný výkon náročných povolaní , poskytovať žiakom pružné, prispôsobivé odborné vzdelanie a prípravu podľa nových základných pedagogických dokumentov s tendenciou uplatniť sa na trhu práce.

Cieľom školy je poskytnúť žiakom  vzdelanie založené na platforme vzájomnej úcty a rešpektovania osobnosti.

História školy sa začala písať v roku 1884 zriadením učňovskej školy pod názvom Obecná učňovská škola.  Do dnešného dňa prešla škola mnohými zmenami.

Medzi najdôležitejšie historické momenty školy patria:

rok 1884 – zriadenie Obecnej učňovskej školy.

rok 1945 – prvý školský rok po oslobodení – 482 učňov.

rok 1958 – zmeny vo forme učňovského vzdelávania  po vydaní tzv. Učňovského zákona

rok 1960 – zaradenie učňovskej školy medzi školy II cyklu.

rok 1978 – zmena názvu školy – Stredné  odborné učilište.

Zmeny po roku 1989 dali škole nový rozmer.  Zriaďujú sa nové učebné  a študijné odbory, pričom sa pôvodná štruktúra odborov zachováva. V školskom roku 2002/2003 sa otvára Stredná priemyselná škola dopravná.

01.09.2003 sa konštituovala Združená stredná škola dopravy a služieb, Jesenského 1, Nové Zámky v rámci racionalizácie škôl s cieľom zefektívnenia a hospodárnejšieho riadenia školy. Škola po prechodnom období pod názvom  Stredná odborná škola definitívne získala názov Stredná odborná škola dopravy a služieb s účinnosťou od 01.09.2016.

Škola má veľmi dobré priestorové a personálne podmienky na vyučovanie. Teoretické vyučovanie sa uskutočňuje v dvoch budovách: na Jesenského ulici a na Ul. L. Kassáka. Praktické vyučovanie sa realizuje formou odborného výcviku  a odbornej praxe vo vlastných cvičných dielňach ako aj na zmluvných pracoviskách zamestnávateľov. Škola disponuje odbornými učebňami,  laboratóriami výpočtovej techniky s možnosťou využitia moderných informačných technológií vo vyučovaní odborných predmetov. Praktické vyučovanie sa vykonáva v autodielni, vo vlastnej reštaurácii, kaderníckom a kozmetickom salóne.

Od roku 1995 aktívne spolupracujeme so Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou.  Podľa jej pokynov konajú žiaci záverečné skúšky vo všetkých učebných odborov. Veľmi dobrá je spolupráca školy s profesijnými organizáciami, ako sú  Slovenská živnostenská komora, Slovenská barmanská asociácia, Škola kávy a baristu, Škola barmana a Spoločenstvo kaderníkov a kozmetiky Slovenskej republiky.

Vývoj našej spoločnosti  výrazne ovplyvnil aj rozvoj automobilového priemyslu, a tiež aj služieb spojených s jeho rozvojom. Táto skutočnosť zvyšuje nároky na odborné vedomosti a zručnosti. Významný medzník v živote našej školy je získanie štatútu Pilotného centra pre učebné odbory  autoelektrikár a mechanik opravár – cestné motorové vozidlá.

Základnou  požiadavkou doby je  zvýšenie kvality odborného vzdelávania a prípravy pre oblasť výroby, servisu a predaja cestných motorových  vozidiel. Táto problematika je odborne garantovaná  členstvom v Cechu predajcov a servisov cestných motorových vozidiel pri Zväze automobilového priemyslu Slovenskej republiky. Žiaci sú niekoľko rokov zapojení do projektu Hydrogen Horizon zameraného na alternatívne zdroje energie v doprave. Súčasťou projektu je konštrukcia funkčného modelu elektromobilu s vodíkovým pohonom.

V súčasnom období škola dosahuje veľmi dobré výsledky v súťažiach odborných vedomostí a zručností v učebných a študijných odboroch kozmetik, kaderník, autoopravár a čašník, servírka, dôkazom čoho sú popredné umiestnenia na celoslovenskej ako i medzinárodnej úrovni.

V rámci inovácie metód vzdelávania škola využíva rôzne formy na skvalitnenie vyučovacieho procesu, ako je organizovanie výmenných pobytov žiakov v zahraničí, odborných exkurzií .

Zahraničné aktivity školy sú zamerané na zvyšovanie úrovne vedomostí žiakov a porovnávanie obsahu a foriem vzdelávania v školských systémoch iných krajín.

Dôkazom záujmu žiakov, rodičovskej ako i odbornej verejnosti je podpora takých právnych subjektov ako je Porsche Inter Auto Bratislava- prevádzka Nové Zámky, STABO-DAF Šurany, Rival Car Nové Zámky, Motor Car Nové Zámky, Volvo Group Slovakia- prevádzka Nové Zámky, Reštaurácia Mlyn Nové Zámky, Reštaurácia Berek Nové Zámky.