• Projektové stretnutie Erazmus + Vargarda, Švédsko 11.12 – 17.12.2022

• 23.01.2023 07:34
        • V dňoch 11.12. – 17.12. 2022 sa pod vedením Mgr. I. Uhrinovej a Mgr. M. Slivoňovej 5 študentiek našej školy – Lea Beniačová,  Júlia Jančovičová, Miriam Nagyová, Veronika Ďurinová a Viktória Nagyová zúčastnilo projektového stretnutia Erasmus + vo švédskom meste Vargarda. Privítalo nás typické zimné počasie s napadnutým snehom a mínusovými teplotami počas celého dňa.

• V priebehu celého týždňa sme sa zaoberali problematikou (ne)dodržiavania ľudských práv. Prednášajúca z gőteborgskej univerzity nám priblížila historický vývoj v Rusku a dôsledky tohto vývoja na dnešnú situáciu na Ukrajine.  Vypočuli sme si aj rozprávanie syna preživšieho koncentračný tábor Auschwitz – Birkenau. Myslím, že tieto spomienky sa počúvali všetkým veľmi ťažko aj napriek tomu, že máme k dispozícii dostatok historických prameňov.

Ďalší deň sme si pozreli zopár zaujímavých krátkych filmov o ľudských právach. Potom mali žiaci povedať, čo by sa stalo, keby sme ľuďom zobrali  2 zo základných ľudských práv.

Po tejto aktivite žiakom predstavili 4 ľudí, ktorých práva boli porušené iba preto, že vyjadrili svoj názor a poukázali na neprávosti. Úlohou žiakov bolo napísať list solidarity, ktorý im bude aj reálne doručený.

Zaoberali sme sa aj prebiehajúcimi majstrovstvami sveta vo futbale, ktoré sa odohrávali v Katare. Nesledovali sme však zápasy, ale venovali sme sa všetkým obetiam, ktoré zomreli pri príprave tohto športového sviatku, a ktorých ľudské práva neboli dodržiavané.

Po týchto náročných aktivitách nás čakal voľnejší program. Vydali sme sa spoznávať Goteborg. Navštívili sme historické múzeum, potom sme diskutovali o demokracii v jednom z ďalších múzeí. V závere  sme si užili pravú zimnú atmosféru na vianočných trhoch v zábavnom parku Liseberg.

Posledný deň mohli žiaci ukázať svoju kreatívnu stránku, kedy vianočne vyzdobovali papierové taniere s nejakým odkazom, alebo prepisovali text známej piesne Last Christmas na text, ktorý mal súvisieť s tematikou ľudských práv. Večer nás už čakala rozlúčková party, kde sme sa našim hostiteľom poďakovali za krásny týždeň vo Vargarde.

PK cudzích jazykov