• Výchovný poradca

• Sme škola, ktorá netoleruje šikanovanie v žiadnej podobe

Šikanovanie - postupy pri prevencii a riešení šikanovania, agresie

Podľa metodického usmernenia MŠ SR č.36/2018 k prevencii a riešeniu šikanovania žiakov v školách a školských zariadeniach s účinnosťou od 1.apríla 2006 rozumieme pod šikanovaním akékoľvek správanie žiaka a skupiny, ktorých zámerom je ublíženie inému žiakovi alebo žiakom, prípadne ich ohrozovanie alebo zastrašovanie. Ide o cielené a opakované použitie násilia voči žiakovi, ktorý sa nemôže alebo nevie brániť.

V rámci prevencie je potrebné:

• Dôsledne informovať žiakov a rodičov o vnútornom poriadku školy, kde sú zakotvené pravidlá správania žiakov. Šikanovanie v škole nebude tolerované! Zároveň poriadok školy obsahuje sankcie pri ich porušení, o ktorých sú žiaci a rodičia informovaní.
            • Nepodceňovať prejavy šikanovania. S negatívnymi dôsledkami šikanovania a nevhodného správania pre obete i agresorov oboznámiť všetkých žiakov, učiteľov, zamestnancov i rodičov, ako aj so sankciami v prípade porušenia pravidiel školského poriadku.
            • Venovať pozornosť vytvoreniu príjemnej a bezpečnej klímy v škole.
            • Prieskum na škole robiť priebežne formou dotazníkov, rozhovormi s deťmi, pozorovaním.
            • Informovať o možnosti, nahlásiť podozrenie alebo prejav šikanovania prostredníctvom výchovného poradcu, prípadne triednemu učiteľovi, prípadne učiteľovi, ktorému dôverujú.
            • Zamerať pozornosť na nových a nastupujúcich žiakov.
            • Počas prestávok sledovať, kde sa zdržiavajú obete šikanovania a kde agresori.
            • Eliminovať konflikty – všímať si už náznaky šikanovania: posmešné poznámky na adresu spolužiaka, posmievanie sa za dobrú alebo zlú známku, vysmievanie sa z neúspechov druhých, z oblečenia, vzhľadu, okuliarov, strojčeka, rečových chýb.
            • Lepšie si všímať aj tzv. obete šikanovania a rozlišovať, či ide skutočne o šikanovanie.
            • Vysvetliť žiakom, že ak podporujú šikanovanie, bavia sa na ňom, stávajú sa spoluúčastníkmi šikanovania.
            • Pri poškodení majetku spolužiaka žiadať náhradu za zničenú vec; pri ublížení na zdraví ( kopnutie, pichnutie), braní desiatej, ponižovaní vyvodiť dôsledky podľa závažnosti prejavu žiaka od oznámenia rodičom až po privolanie polície.
            • Priestupky žiakov riešiť objektívne, s pedagogickým nadhľadom a taktom, ale nekompromisne.
            • Oboznámiť žiakov s Trestným zákonom a základnými informáciami o šikanovaní /tried. hodiny, občianska výchova, etická výchova/.
            • Využívať hry a cvičenia, skupinové práce, diskutovať, učiť nenásilne riešiť konflikty.
            • Zvyšovať sebavedomie detí /pochvaly, ocenenia za školskú a mimoškolskú prácu/
            • Dôsledne dodržiavať dozor v priestoroch školy pred vyučovaním, cez prestávky, po vyučovaní i v čase mimo vyučovania v priestoroch, kde by k šikanovaniu mohlo dochádzať
            • Viesť žiakov k zdravému spôsobu života, rozvíjať záujmy žiakov. O problémoch informovať rodičov na rodičovskom združení – nabádať rodičov, aby problémy svojich detí riešili v spolupráci so školou, dbať na vzájomnú informovanosť a dôveru.

Postup pri riešení šikanovania:

1. Zaistiť ochranu obetiam.
            2. Individuálny rozhovor s obeťou, môžu povedať, napísať, nakresliť, čo sa stalo.
            3. Individuálny rozhovor s agresorom, nech napíše, čo sa stalo.
            4. Prediskutovať s útočníkom čo sa stalo, ako porušil pravidlá správania.
            5. Nájsť vhodných svedkov /nikdy nekonfrontovať obeť a agresora!!!/.
            6. Kontaktovať rodičov, rozhovor osamote s rodičom obete a rodičom útočníka.
            7. Viesť o šikanovaní záznam s popisom mien, prostredia, času, spôsob, častosť, príčina, závery, postihy. Neuznávať falošné výhovorky o nehode, zo srandy, bola to iba hra.
            8. Ak bolo dieťa zranené, vyfotografovať zranenia.
            9. Kontaktovať CPP, príp. ORPZ
            10. Naučiť dieťa obranné stratégie
            11. Využiť anonymný dotazník.

Opatrenia na riešenie situácie:

Pre obete:

• možno odporučiť rodičom obetí spoluprácu s CPP, vyhľadať odbornú pomoc;
            • zorganizovať skupinový program riaditeľom školy v spolupráci s CPP;
            • zvýšiť informovanie rodičov.

Pre agresorov:

• odporučiť rodičom vyhľadať odbornú pomoc,
            • výchovné opatrenia: napomenutie a pokarhanie triednym učiteľom, riaditeľom školy, zníženie známky zo správania, výchovná komisia,
            • preloženie žiaka do inej triedy,
            • odporučenie rodičom na dobrovoľný diagnostický pobyt v diagnostickom centre,
            • oznámenie na úrad práce oznámenie polícii, ak je podozrenie zo spáchania priestupku alebo trestného činu.

Záver:

• Dodržiavať metodické usmernenia k prevencii a riešeniu šikanovania MŠ SR.
            • Pri podozrení na šikanovanie dôsledne spolupracovať s rodinou obete i rodinou útočníka.
            • Dodržiavať taktný prístup a zachovanie dôvernosti informácií.
            • Spolupracovať s CPP.
            • Spolupracovať s políciou.
            • Dôsledne zamedziť akejkoľvek forme násilia, týrania a zneužívania detí a dbať na kriminálnu prevenciu detí a mládeže