,,Svet je lepším miestom, pretože Ty (doplň svoje meno) si v ňom. " Virginia Satirová
ČINNOSŤ ŠKOLSKÉHO PSYCHOLÓGA
Na našej škole je súčasťou školského podporného tímu psychologička, ktorá sa zaoberá poskytovaním služieb, rád, návrhov, konzultácií žiakom, zákonným zástupcom, iným rodinným príslušníkom alebo pedagogickým a odborným zamestnancom školy, ktorí vystupujú vo funkcii konzultujúcich a školský psychológ vo funkcii konzultanta.
Podpora školského psychológa na našej škole je adresovaná žiakom s prechodnými alebo trvalými ťažkosťami, alebo zvýšenými nárokmi na podporu, tiež ich zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom školy. Cieľom tejto podpory je optimalizovať a podporiť proces výchovy a vzdelávania. Vykonávanie odbornej činnosti vo vyhradenej konzultačnej miestnosti na základe etiky práce školského psychológa – podľa stanoveného obsahu a formy ako sa má odborná činnosť uskutočňovať.
Prevencia nepriaznivého psychického stavu žiakov – pozdvihovanie sebavedomia, podpora sebahodnoty, hľadanie a potvrdzovanie vlastných vnútorných a vonkajších zdrojov, práca s vlastnými hranicami.
Prevencia nepriaznivého psychického stavu učiteľov – pozdvihovanie sebavedomia, podpora sebahodnoty, hľadanie a potvrdzovanie vlastných vnútorných a vonkajších zdrojov, práca s vlastnými hranicami.
Konzultácie s rodičmi žiakov, práca s rodinou ako systémom. Podporovanie vzťahu rodič – dieťa, podporovanie sebadôvery rodiča vo svojej rodičovskej roli, potvrdzovanie schopností a kompetencií daného rodiča. Cieľom je zdvihnutie sebavedomia rodiča, podporenie vzťahu dieťaťa a jeho rodiča (poprípade rodičov, starých rodičov, zákonných zástupcov žiaka).
V prípade potreby, zúčastnenie sa na pozorovaní klímy triedy, správania žiakov v triede priamo v prostredí triedy.
- Školský psychológ na našej škole spolupracuje s inými odbornými zamestnancami a inštitúciami, najmä so zariadeniami poradenstva a prevencie a špeciálnymi výchovnými zariadeniami.
- Významnou úlohou práce je konzultačná a poradenská činnosť jeho pre žiakov, rodičov a zamestnancov školy podľa potreby.
- Školský psychológ na našej škole spolupracuje s pedagogickými zamestnancami – zabezpečuje metodickú podpory pri výchovno-vzdelávacom procese so zvýšenými nárokmi na podporu. S cieľom zabezpečenia vyššej psychickej pohody učiteľov, zároveň žiakov školy ako sekundárnym zdrojom podpory. Zameriava sa na podporovanie adaptácie u žiakov I. ročníkov, s cieľom eliminovania nepriaznivých dôsledkov na psychický stav žiaka po jeho prechode zo základnej školy na strednú školu.
- Spolupracovanie so žiackou školskou radou, zúčastňovanie sa stretnutí žiackej školskej rady. Členovia žiackej školskej rady môžu byť nápomocní pri organizovaní niektorých preventívnych aktivít v triedach, nemajú rozhodovaciu právomoc, avšak sú dôležitým hlasom ľudu.
- Poskytnutie krízovej intervencie pri traumatickej udalosti v škole, resp. mimo školského prostredia s cieľov eliminovania vzniku posttraumatickej stresovej poruchy.
- Skupinová intervencia (indikovaná prevencia) – ako reakcia na akútny výskyt nejakého problematického javu či správania.
- Zabezpečenie krízového manažmentu v otázkach extrémizmu a radikalizácie. Podporovanie participatívneho prístupu pre mladých v školskom a mimoškolskom prostredí. Mladí ľudia majú možnosť spolurozhodovať.
- Školský psychológ u nás realizuje odborné vzdelávacie aktivity pre pedagogických zamestnancov.
Pri poskytovaní psychologických služieb žiakom, zákonným zástupcom, pedagogickým a odborným zamestnancom, ktorí sa podieľajú na výchove a vzdelávaní sa školský psychológ riadi pracovnou náplňou a etickým kódexom práce školského psychológa.
Kontakt:
tel. číslo: 035/6428 642 klp. 45
email: a.molnarova@sosdsnz.skKonzultačné hodiny pre rodičov:
Utorok: 13.30 - 15:30 (budova školy na Jesenského 1)
Streda: 7:00 - 9:00 (budova školy na Jesenského 1)
Štvrtok: 7:00 - 9:00 (budova školy na L. Kassáka)Zdroj:
PAPP, E., VERNARCOVÁ, J. (2023) - Manuál začínajúceho školského psychológa, 5. upravené vydanie, In: VUDPAP Bratislava, 2023. 92 s. ISBN: 978-80-89698-38-7. Dostupné na:
https://vudpap.sk/wp-content/uploads/2022/08/Manual-zacinajuceho-skolskeho-psychologa-v4.pdf
Sprievodca školským rokom 2024/2025. Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže slovenskej republiky. Dostupné na: Sprievodca (minedu.sk)